Aktywność fizyczna w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Nasze stawy są doskonale dostosowane do ich zadań w organizmie: łączą kości i powodują, że ruchy są możliwe bez żadnych problemów. Chrząstka ma gładką powierzchnię, aby utrzymać opór tarcia na jak najniższym poziomie i uelastycznić poszczególne elementy.

Aby trenować efektywnie i naprawdę zrobić coś dobrego dla swojego organizmu, trening sportowy powinien być dostosowany do indywidualnego pacjenta. Oznacza to, że obciążenie pracą należy dostosować indywidualnie oraz do poziomu wyszkolenia. Ponieważ choroba zwyrodnieniowa stawów jest spowodowana między innymi zbyt małym ruchem, ale w pewnych okolicznościach również zbyt dużym.

Dlatego na początku wybierz ćwiczenia, które są dla Ciebie łatwe. Następnie możesz powoli rozwijać te ćwiczenia. Należy uważać, aby obciążenie nie było zbyt jednostronne i aby w trening jak najlepiej zaangażował całe ciało. Bardzo ważne jest, abyś podczas treningu był wolny od bólu. Oznacza to, że należy dbać o siebie w fazach, w których objawy są bardziej nasilone. Aby osiągnąć określoną regularność, wybierz przynajmniej trzy dni w tygodniu, w których ćwiczysz. Alternatywnie dobrym rozwiązaniem jest 30 minut dziennie.

Trening można połączyć z zajęciami rekreacyjnymi, ponieważ sport jest prawdopodobnie jedyną terapią przeciwko chorobie zwyrodnieniowej stawów, która może być zabawą. Jeśli masz problemy z samodzielnym zmotywowaniem się, znajdź grupę, bo razem wszystko jest łatwiejsze. Ćwicząc przy chorobie zwyrodnieniowej stawów, możesz zrobić coś samodzielnie, a w najlepszym przypadku nawet uniknąć operacji. Możesz również zapobiegać innym chorobom poprzez regularne ćwiczenia.

STAWY POTRZEBUJĄ SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH

Podobnie jak wszystkie tkanki ciała, stawy są również zależne od odpowiedniej podaży składników odżywczych. Minerały, białka i węglowodany docierają do mazi stawowej przez krew i są stamtąd bezpośrednio wchłaniane przez komórki chrzęstne. Dużo ćwiczeń i sportu zwiększa zapotrzebowanie na określone składniki odżywcze dla obciążonych stawów. Jeśli nie są one dostępne w wystarczających ilościach, tkanka chrzęstna z czasem staje się włóknista i szorstka. Połączenia nie mają już poślizgu tak gładko. Jeśli niedobór będzie się utrzymywał, komórki chrząstki mogą obumrzeć, a stawy dalej się zużywają.

POŁĄCZENIA PODDAWANE SĄ WIELOKROTNYM OBCIĄŻENIOM

Przy intensywnym użytkowaniu stawów wzrasta stężenie szkodliwych wolnych rodników tlenowych (stres oksydacyjny). Jednocześnie osłabia się układ odpornościowy. Ponadto drobne kontuzje sportowe (np. Siniaki), które na pierwszy rzut oka nie powodują trwałych uszkodzeń, mogą zapoczątkować procesy zapalne i zwyrodnieniowe na poziomie komórkowym, które często skutkują również zużyciem stawów.

GODZINY W BIURZE, POTEM ĆWICZENIA – TEST OBCIĄŻENIOWY DLA STAWÓW

Wiele osób spędza dzień w pracy w pozycji siedzącej. Ale to nie chroni stawów! Wręcz przeciwnie: musisz się nawet poruszać, aby dosłownie wcisnąć składniki odżywcze do chrząstki przez płyn maziowy. Można o nim myśleć jak o gąbce, która z każdym ruchem uwalnia stary płyn i wchłania nowy. Jednak gdy siedzisz godzinami, płyn maziowy pozostaje nieruchomy, a zawarte w nim składniki odżywcze szybko się wyczerpują. W tym czasie chrząstka jest ponownie niewystarczająco odżywiona. Nic więc dziwnego, że sportowcy, którzy cierpią z powodu braku ruchu w życiu codziennym, szczególnie dotkliwie odczuwają niedostateczną podaż składników odżywczych podczas treningu. Ponieważ stawy nie mogą odpowiednio przygotować się na późniejsze ekstremalne obciążenia podczas faz spoczynku.

UDOSTĘPNIJ NA SOCIAL MEDIA

Facebook
Twitter
Pinterest