KWAS HIALURONOWY NA STAWY

ORGANICZNY SKŁADNIK AKTYWNY KWAS HIALURONOWY

Kwas hialuronowy to naturalna, endogenna substancja występująca przede wszystkim w stawach i tkance łącznej. W połączeniu z wodą kwas hialuronowy tworzy lepki żel. Dzięki temu kwas hialuronowy jest idealny do magazynowania wody w organizmie oraz jako lubrykant. Kwas hialuronowy jest ważnym składnikiem skóry, błon śluzowych, mazi stawowej i ciała szklistego oka. Tutaj dowiesz się wszystkiego o funkcjach, jakie spełnia kwas hialuronowy w organizmie człowieka.

FUNKCJE KWASU HIALURONOWEGO W ORGANIZMIE

Jeden gram kwasu hialuronowego może związać do sześciu litrów wody. Ta ogromna zdolność magazynowania wody sprawia, że ​​kwas hialuronowy jest uniwersalnym pomocnikiem w całym organizmie. Występuje prawie wszędzie w organizmie człowieka, ale około 50% znajduje się w skórze oraz w przestrzeniach między komórkami skóry. Tam zapewnia stabilność i elastyczność poprzez wiązanie wody. Interakcje między kwasem hialuronowym i innymi substancjami umożliwiają tworzenie stabilnej sieci z różnych warstw komórkowych skóry, macierzy zewnątrzkomórkowej i tkanki łącznej. Kwas hialuronowy pełni również ważną funkcję w ciele szklistym oka. Ciało szkliste to duża, centralna część oczu, przez którą przechodzi światło. Wypełniony jest mieszaniną 2% kwasu hialuronowego i 98% wody. Ta mieszanina tworzy lepki żel, który jest przesiąknięty przez włókna kolagenowe. Kwas hialuronowy zapewnia elastyczną, ale stabilną konsystencję ciała szklistego i jego przezroczystość.

KWAS HIALURONOWY – SMAR I AMORTYZATOR

Trudno jest skompresować wodę. Fizycy i technicy wykorzystują słabą ściśliwość płynów w amortyzatorach i układach hydraulicznych. Podobnie jest w ludzkim ciele. W tkance łącznej kwas hialuronowy wiąże wodę i jednocześnie zapewnia ochronę przed uderzeniami i naciskiem. Żel z kwasem hialuronowym absorbuje również siły nacisku w galaretowatym rdzeniu krążków międzykręgowych. Ze względu na swoją lepką konsystencję żele zawierające kwas hialuronowy działają również jako lubrykanty. W stawach żel przywiera do chrząstki stawowej i tworzy warstwę poślizgową.

Jest jedna szczególna cecha, która sprawia, że ​​kwas hialuronowy jest ważny w stawach: żel zmienia się wraz z działającymi na niego siłami. Im silniejsze siły, tym bardziej płynne. Ta właściwość jest znana jako lepkość strukturalna. Staw kolanowy jest optymalnie wyściełany dla sił ściskających, które działają podczas stania lub skakania, ponieważ płyn maziowy działa jako amortyzator. Podczas ruchu na pierwszy plan wysuwa się funkcja smarowania, która zmniejsza zużycie stawów. Przy szybkich ruchach ścinających stawu, na przykład w stawie kolanowym podczas biegania, maziówka (płyn stawowy) ulega upłynnieniu, a tarcie w stawie maleje.

TWORZENIE PROTEGLIKANÓW

Opisane dotychczas zadania dotyczą ogólnodostępnego kwasu hialuronowego. Inne funkcje kwasu hialuronowego związane są z tym, że bierze on udział w tworzeniu się dużych cząsteczek tzw. proteoglikanów w organizmie. Są to cząsteczki, w których polisacharydy (glikany) są związane ze strukturą białka. Ważnym proteoglikanem jest agrekan (lub agrekan), który jest częścią chrząstki szklistej. Ten typ chrząstki można znaleźć wszędzie tam, gdzie występuje duży nacisk, na przykład na większości powierzchni stawów. Kwas hialuronowy chroni więc nie tylko stawy w płynie stawowym, ale także w postaci proteoglikanów w chrząstce stawowej.

KWAS HIALURONOWY NA STAWY

W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów i oznak zużycia stawów bezpośrednio do stawu można wstrzyknąć preparat zawierający kwas hialuronowy. Tam zwiększa zdolność ślizgową, a także działa jako amortyzator. Dodatkowo kwas hialuronowy tworzy cienką warstwę na chrząstce stawowej i chroni ją przed uszkodzeniami powodowanymi przez cząsteczki zapalne. W zależności od preparatu może być konieczne od jednego do pięciu wstrzyknięć, które są zwykle podawane co tydzień. Zastrzyki z kwasu hialuronowego są szczególnie stosowane w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, jednak może być również stosowany w przypadku artrozy w stawie biodrowym lub do regeneracji różnych stawów po kontuzjach. Ustawowe ubezpieczenia zdrowotne nie pokrywają jednak kosztów, ponieważ skuteczność oceniana jest w badaniach bardzo różnie.

Inną opcją jest doustne podawanie kwasu hialuronowego w postaci suplementów diety. ARTHROFILL Liquid zawiera unikalny kompleks krótko- i długołańcuchowego kwasu hialuronowego, zoptymalizowany pod kątem całościowego przyjmowania z pożywieniem. Badania naukowe potwierdziły skuteczność działania kwasu hialuronowego poprzez suplementację już po kilku tygodniach stosowania. Płynna forma ArthroFill Liquid sprawia, że substancje odżywcze zawarte w produkcie są jeszcze bardziej biodostępne. Poprzez stałą suplementację ArthroFill Liquid zanotowaliśmy wśród pacjentów mniejsze odczucia bólowe w kolanach, jak i szybszą regenerację organizmu w szczególności po urazach. Wiemy, że połączenie krótkiego jak i długiego łańcuchu kwasu hialuronowego w połączeniu z Witaminą C, Cynkiem, Miedzią i Manganem, działa skutecznie nie tylko w kwestii regeneracji stawów, tkanek, powięzi i chrząstek, ale także inny narządów jak skóra czy oczy.

UDOSTĘPNIJ NA SOCIAL MEDIA

Facebook
Twitter
Pinterest